شبکه سیاستی انرژی های تجدید پذیر برای قرن بیست و یکم

چکیده

با توجه به کاهش روز افزون منابع تجدید ناپذیر و حفظ این منابع برای نسل های آینده یک شبکه سیاسی چند ذینفعی در قرن ۲۱ با هدف تبادل دانش، توسعه سیاست ها و نیز اقدام مشترک در راستای گذار سریع جهانی به انرژی های تجدید پذیر ایجاد گردید. در این مقاله به معرفی شبکه سیاستی چند ذینفعی به نام رن ۲۱(REN 21) و بررسی گزارش های پیشرفت این شبکه از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۵ خواهیم پرداخت .

  • مقدمه‌‌‌

رِن ۲۱ (REN21) یک شبکه سیاستی چند ذینفعی و جهانی برای انرژی های تجدید پذیر است که طیف وسیعی از بازیگران کلیدی را به یکدیگر پیوند می دهد. هدف رن ۲۱ آن است که تبادل دانش، توسعه سیاست ها و نیز اقدام مشترک در راستای گذار سریع جهانی به انرژی های تجدید پذیر را تسهیل کند.رن ۲۱ دولت ها، سازمان های غیر دولتی، موسسه های تحقیقاتی و دانشگاهی، سازمان های بین المللی و صنعت را برای آموختن از یکدیگر و پی نهادن موفقیت هایی که انرژی های تجدیدپذیر را ترقی می بخشند، گرد هم می آورد. رن ۲۱ برای کمک به تصمیم گیری در سیاست ها، اطلاعات با کیفیت را با فراهم، بحث ها و مناظره ها را تسریع، و از توسعه شبکه های مرتبط با موضوع حمایت می کند. رن ۲۱ گردآوری اطلاعات جامع و به هنگام در زمینه انرژی های تجدیدپذیر را تسهیل می کند. این اطلاعات دیدگاه های گوناگون بازیگران هر دو بخش خصوصی و دولتی را بازتاب می دهد؛ که به رفع باورهای غلط در مورد انرژی های تجدید پذیر کمک کرده و تغییر سیاست ها را سرعت می بخشد.

گزارش های ارائه شده توسط شبکه REN21

 گزارش وضعیت جهانی تجدید پذیرها یا جی اس آر (GSR)

گزارش «وضعیت جهانی تجدید پذیرهای» رن ۲۱ برای اولین بار در ۲۰۰۵ منتشر شد. سپس در این گزارش توسعه یافت و به تلاشی مشترک و واقعی بدل گشت؛ تا آنجا که امروز شبکه ای بین المللی با بیش از پانصد نفر دست اندرکار، مولف و ویراستار را به یکدیگر نزدیک کرده است. در حال حاضر، گزارش وضعیت جهانی تجدید پذیر ها، پرمراجعه ترین گزارش در زمینه روندهای بازار، صنعت، و سیاست های انرژی تجدید پذیر است . این گزارش ها، جزئیات توسعه انرژی های تجدید پذیر در یک منطقه خاص را شرح می دهند. همچنین انتشار آنها از فرآیندهای جمع آوری اطلاعات منطقه ای و تصمیم آگاهانه حمایت می کند .

 

 نقشه تعامل تجدید پذیرها

نقشه تعامل تجدید پذیرها ابزاری است تحقیقاتی برای رصد کردن توسعه انرژی های تجدید پذیر در سرتاسر دنیا، این نقشه با تهیه مستمر اطلاعات به روز از بازار و سیاست و همچنین تهیه نمایه مبسوط و قابل ارائه از کشورها، چشم انداز و یافته های گزارش های جهانی و منطقه ای رن ۲۱ را کامل می کند . رن ۲۱ به تهیه گزارش هایی می پردازد که ضمن آن، احتمالات باورپذیر در مورد آینده تجدیدپذیرها در موضوعات مشخص، به تصویر کشیده می شود.

 فرهنگستان تجدیدپذیرها

فرهنگستان تجدیدپذیرهای رن ۲۱ امکان تبادلات فعال در میان مجموعه در حال رشد دست اندرکاران رن ۲۱ را فراهم می آورد. این فرهنگستان، در واقع اتاق فکری است برای دستیابی به راه حل های سیاستی آینده نگرانه در این زمینه، که به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا فعالانه در مورد مسائلی با محوریت گذار به انرژی های تجدیدپذیر همکاری کنند. جلسه بعدی فرهنگستان تجدیدپذیرهای رن ۲۱ در پاییز ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد.

کنفرانس های بین المللی انرژی های تجدید پذیر (IRECs)

کنفرانس های بین المللی انرژی های تجدید پذیر،  مجموعه ای از کنفرانس های سیاسی با درجه عالی به شمار می روند. دوسالانه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ، که منحصرا به بخش انرژی های تجدیدپذیر اختصاص دارد، به میزبانی دولت ها و توسط رن ۲۱ برگزار می شود. آخرین کنفرانس (SAIREC 2015) از تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۵ در آفریقای جنوبی برگزار شد.

 

نوشتهٔ پیشین
انرژی خورشیدی و کاربردهای آن
نوشتهٔ بعدی
مقایسه برق تولیدی از انرژی خورشیدی و برق حرارتی بر اساس قیمت

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.
فهرست